Revista Ora

Te gjitha lajmet nga vendi dhe rajoni.

Zot mba dorën! Tërmet 8.1 ballë ndodh në këtë vend, paralajmërohet për tsunami/ Bëhen thirrje: Mos rrini në shtëpi

Zelanda e Re po kalon momente shumë të vështira. Më parë ndodh një tërmet 7.3 ballë, por është regjistruar një tërmet tjetër 8.1 ballë.

Tsunami hits New Zealand - YouTube

Tërmeti 8.1 ballë ka qenë i treti dhe është dhënë ala rmi për një tsunami. Mos qëndroni në shtëpi”, thekson agjensia e Zelandës së Re në faqen e saj të internetit.

Raportohet se evakuimi duhet të jetë i menjëhershëm pasi një tsunami mund të ndodh shpejt,” raporton CNN.

Po ashtu e ditur bëhet se ky është tërmeti më i fortë që nga gushti i vitit 2018, kur një tërmet me magnitudë 8.2 g oditi Paqësorin Jugor, afër Fixhit.

Burimi: CNN/ Përktheu dhe përshtati: Revista Ora.

Tsunami alert in Australia, New Zealand after magnitude 7.2 quake strikes  southeast of Loyalty Islands