Revista Ora

Te gjitha lajmet nga vendi dhe rajoni.

Zia mbulon Turqinë, Erdogan jep lajmin e hidhur: Numri i jetëve të humbura nga tërmeti 7 ballë ka shkuar në 58

Numri i të vd ekurve nga tërmeti në Izmir të Turqisë u rrit në 58, njoftoi presidenti Recep Tayyip Erdoğan.

Tërmeti në Izmir, të paktën 12 jetë të humbura dhe 419 të plagosur

Të paktën 920 njerëz u lënd uan gjithashtu në tërmetin me magnitudë 6,6 ballë që goditi Izmirin, qytetin e tretë më të madh të Turqisë.

“Ne jemi të vendosur të shërojmë pl agët e vëllezërve dhe motrave tona në Izmir, të cilët janë prekur nga tërmeti, para se të fillojë moti i ftohtë dhe shirat”, tha Erdoğan gjatë një takimi të Partisë në pushtet për Drejtësi dhe Zhvillim (AK) në provincën e Samsunit.

Deri në 104 njerëz janë shpëtuar nga rrë nojat, ndërsa aktivitetet e kër kimit dhe shpëtimit ende vazhdojnë.zte

Izmiri goditet nga një tërmet 6,6 ballësh, objekte të shembura dhe viktima