Revista Ora

Te gjitha lajmet nga vendi dhe rajoni.

Zi dhe lot/ Humb jetën këngëtarja e njohur shqiptare e këngëve popullore

Ka ndërruar jetë këngëtarja e mirënjohur popullore, Dita Papajani. Ajo u bë pjesë e interpretimeve të këngës popullore në fillim të viteve 1960.

Lajm i hidhur për botën e muzikës, ndahet nga jeta artistja e mirënjohur Drita Papajani

Në jetën e saj të gjatë artistike si pjesëtare e Ansamblit Kombëtar të Këngëve dhe Valleve Popullore, ja doli të vendoste emrin e saj krahas më të mëdhenjve interpretues të këngës sonë popullore.

Pas viteve 1990 mori pjesë në ringritjen e besimit fetar në Shqipëri. Papajani ishte nga të parat që u aktivizua për hapjen e Kishës së Ungjillëzimit, si dhe e vendosi përsëri talentin e saj në shërbim të korit kishtar të Kishës Orthodhokse Autoqefale.

Lajm i hidhur për botën e muzikës, ndahet nga jeta artistja e mirënjohur Drita Papajani