Revista Ora

Te gjitha lajmet nga vendi dhe rajoni.

Tërmeti lëkundi Shqipërinë/ Gazetari raporton nga Greqia: Epiqendra është këtu njerëzit kanë dalë jashtë po luten, lëkundjet do vazhdojnë

Një tërmet me magnitudë të lartë ka t ro nditur këtë mbrëmje disa nga qytetet e Shqipërisë.

Në zonat më të goditura dhjetëra banorë e kalojnë natën jashtë - Konica.al

Raportimet e para janë se tërmeti është ndjerë në qytetin e Fierit, por edhe në qytete si Durrësi dhe Korça.

Po ashtu raportohet se epiqendra ka qenë në Greqi në Larisa. Kujtojmë këtu se një ditë më parë, një tërmet 6.3 ballë e lëkundi këtë zonë. Gazetari, Aleksandër Marku nga Greqia tha:

Epiqendra ishte 17 km larg Larisës. Ka informacione se banorët kanë dalë jashtë në rrugë. Një pjesë e madha janë në çadrat e usht risë. Go ditjet do të vazhdojnë kështu thanë sizmologët sepse tërmeti i djeshmëm ishin sipërfaqësor. Këto janë informacionet e para.”

Po ashtu mësohet se tërmeti është ndjerë edhe në shtete të tjera fqinje me Greqinë.

Aleksandër Marku tregon në Open të rejat më të fundit: 117 të infektuar në Greqi, 2 shqiptarë - Hapur