Revista Ora

Te gjitha lajmet nga vendi dhe rajoni.

Të hënën hapen klinikat dentare, parukeritë dhe qendrat tregtare, më 1 qershor nisin çerdhet dhe kopshtet

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu në një dalje për mediat tha se nga dita e hënë data 11 Maj, shtohen si zonat të gjelbëra bashkitë: Lushnje, Patos, Roskovec, Korçë, Has, Kukes, Lezhë, Mirditë, Fushë-Arrez, Malësi e Madhe, Pukë, Vau Dejes, Kavajë dhe Vorë me të njëjtat rregulla.

Në këto zona lejohet qarkullimi ndërqytetas brenda zonave të gjelbërta me automjet privat (duke lejuar udhëtimin e më shumë se dy personave të së njejtës familje) deri në orën 21:00.

Ndërkohë që mbeten në fuqi rregullat që ndalojnë grumbullimin e më shumë se pesë personave, aktivitetet kulturore dhe sportive të cdo lloji dhe transporti publik si dhe njësitë ekonomike ende të mbyllura.

Po kështu, nga data 11 Maj lejohen të ushtrojnë veprimtari sipas protokolleve strikte të sigurisë, me të cilat bizneset janë njohur përgjatë kësaj kohe, aktivitetet si më poshtë, klinikat dentare, parukeri, berber dhe dyqanet në qendrat tregëtare.

“Theksojmë se është shumë I rëndësishëm zbatimi I distancimit fizik dhe kushteve të higjenës në këto aktivitete biznesi, ku ashtu sic po realizohet në vijimësi, task forca do të vijojë kontrollin për zbatimi e protokolleve të sigurisë.

Duke filluar nga data 11 Maj të gjithë të riatdhesuarit do të vetëkarantinohen në banesë.
Nga data 11 maj lejohet të ushtrojnë veprimtari klinikat dentare, parukeri, berberë dhe qendrat tregtare.
Një tjetër lehtësi do të jetë për të riatdhesuarit të cilët do të karantinohen në banesë.
Kemi planifikuar qëprej datës 18 maj do të vazhdojë procesi mësimor për maturën shtetërore, bare dhe restorante vetëm në ambientet e jashtme deri në orën 17:30.

Muzetë galeritë e arteve. Po ashtu nga e hëna datë 18 maj do të lejohen stërvitjet. Do të vazhdojë të mbetet i pa lejuar grumbullimi”, tha ministrja.
Nga data 1 qershor planifikohet hapja e çerdheve dhe kopshteve publike dhe private. Protokollet e sigurisë do të bëhen të ditura në vijim.

Leave a Reply