Revista Ora

Te gjitha lajmet nga vendi dhe rajoni.

Stuhia e dëborës ”Filomena” në Spanjë nuk po ndalet, raportohet se ka jetë të humbura

Një stuhi e borës në pjesën më të madhe të Spanjës la tre persona të vd ekur dhe shka ktoi kaos në të gjithë vendin, duke bl lokuar komunikacionin rrugor dhe duke mb yllur lidhjet ajrore dhe hekurudhore të kryeqytetit, Madrid.

Storm Filomena: Spain sees 'exceptional' snowfall - BBC News

Të premten, Madridi kishte reshjet më të mëdha të borës që nga viti 1971. Agjencia spanjolle e motit AEMET i përshkroi këto kushte si “të jashtëzakonshme dhe me shumë gjasa historike” të shkaktuara nga Stuhia Filomena. Agjencia paralajmëroi që të shtunën pritet të bien edhe 20 centimetra borë.

Në Twitter, kryeministri spanjoll, Pedro Sanchez, u bëri thirrje njerëzve të qëndrojnë brenda dhe të ndjekin udhëzimet e shërbimeve të urgjencës. Ai lavdëroi punën e agjencive të shpëtimit të cilat kishin ndihmuar qindra njerëz të bllokuar.

Agjencia e urgjencave e Madridit tha se ata kishin punuar gjithë natën për të ndihmuar shoferët e bllokuar, duke liruar një mijë automjete.

Rare snowfall hits Spain due to Storm Filomena | News | DW | 07.01.2021