Revista Ora

Te gjitha lajmet nga vendi dhe rajoni.

S’lanë gjë pa i thënë për fustanin që tregonte shumë, rrëqeth Dalina Buzi: Humba qumështin 40 ditë pas lindjes së vajzës, mjekët më thanë…

Dalina Buzi ka shkruar një letër të pazakontë, kushtuar gjo ksit të saj. Moderatorja tregoi në “Goca dhe gra”, se nuk është prekur aspak nga komentet pas paraqitjes së saj në “Dancing with the stars”, por përkundrazi këto komente e kanë nxitur të shkruante këtë letër kaq domethënëse e të veçantë.

Kjo është e tmerrshme”/ Dalina Buzi del me reagimin e fortë ...

“Sot i kam bërë për herë të parë një letër gjo ksit tim sepse kam një histori të gjatë. Doja ta bëja këtë letër për gocat e mia që një ditë do e dëgjojnë, për çdo vajzë ose djalë që ka vuajtjet e veta f izike. Mua komentet nuk më vr anë fare, por do doja të dinit që ka ca histori prapa çdo gjëje”, u shpreh Dalina.

Letra e Dalinës:

“I dashur gjo ksi im! Të kam urryer që ditën e parë që u ndërgjegjësova për praninë tënde. Kam qenë në klasë të katërt në plazh në Pogradec dhe mbaj mend asnjë nga shoqet e mia nuk mbante reçipeta përveç meje. Të urr eva sepse më bëre grua para kohe. Të urreva se i dhe çunave material për shaka e ng cmime dhe mamit tim arsye për të më mbërthyer deri në g rykë e për të më përsëritur çdo ditë të njëjtën frazë: Kujdes se të doli!

Të urreva për reçipetat e shëmtuara bezhë të komu nizmit që mezi i mbërtheja. Të ur reva dhe për reçipetat e bukura që s’rrinin kur rë tek ty si tek gocat e Victoria’s Secret. Të ur reva sepse asnjë vrap apo hedhje e imja në fiskulturë nuk kalonte pa u përmendur. Të urr eja sepse më dukej sikur asnjë çun s’më shihte në sy edhe kur më shihnin. Por e di për ça të urreva më shumë o gj oks? Që u bëre kaq faktor tek mua, aq sa më përcaktohej se kush isha për çdo milimetër shfaqje tënden në publik. Një kopsë e hapur më shumë dhe isha e për dalë e kërkoja të joshja. Një pulovë e trashë sipër dhe isha e shëndoshë dhe e padëshiruar.

Ti rriteshe dhe unë të shtypja poshtë reçipetave sportive sepse nuk e honepsja dot praninë tënde. Ankesat e shoqeve të mia për gjok set e tyre nr 1 apo 2 më dukeshin llastime. Sa herë thoja me shaka që nëse do të mundja do ta prisja një copë me gërshërë dhe do t’ua jepja. Do e bëja vërtetë nëse do gjeja ato lloj gërshërësh magjike. Kur humba qumështin, 40 ditë pas lindjes së vajzës së madhe, aty doja të të zh dukja njëherë e përgjithnjë. Çfarë funksioni kishte ti tek unë si grua kur as nënë s’më bëje dot? Kur mami u sëmur nga kanceri në gji fillova të të shihja si a rmik në jetën time.

Një personazh negativ, një e keqe e panevojshme. Kur s’më bën të ndihem s eksi, kur s’më bën të ndihem nënë, kur rrez ikon jetën e njerëzve të mi të shtrenjtë për çfarë dreqin ekziston? Kur pastaj ti re, u zvogëlove dhe u rrudhe pas humbjes së kileve të tepërta në lindjen e dytë, u bëre një e keqe e shëmtuar dhe e padurueshme. Por nuk të zhdukja dot ndaj vendosa të të zbukuroj me ki rurgji plastike. Ti nuk u zbukurove ku rrë. Proteza krijoi inf eksion dhe unë u futa 3 herë nën th ikë për ty derisa më në fund, ekzaktësisht 1 vit më parë në 2021 të riktheva aty ku të lashë dikur, në gjimnaz kur sa kisha nisur të të urr eja me shpirt, të ktheva te ajo formë natyrale pa dhjamin e kileve të tepërta, pa thikat e oper acioneve, pa shtrëngimet e lidhjet për të të fshehur. Të takova për herë të parë në nëntor 2021 pas operacionit dhe u dashurova me ty. Dhe qava! Qava se më erdhi keq kur ti paske qenë kështu pse unë të kam ur ryer kaq shumë. I dashur gj oksi im, në moshën time 44-vjeçare ti u bëre faktor sërish. Ata dhjetëra që komentuan ekspo zimin tënd në rripat e fustanit tim të zi të premten e Dancing w
ith the stars më thanë të al armuar se unë nuk kam nevojë të të bëj ty faktor për të fituar vëmendje. Sepse mua më mjafton veç truri. I shtrenjti gj oksi im, askush nuk e di përveç ti dhe unë që për herë të parë në jetën tonë të përbashkët, ti veç faktor nuk bëhesh dot më, as për mua dhe as për të tjerët. Ti nuk më përcakton të jem asgjë sepse ti je pjesë e një gjëje shumë më të madhe që përfshin shpirtin, trupin dhe mendjen time. Ti nuk ekspozohesh sepse unë kam nevojë për ty, por sepse tani pas 4 dekadash urrejtje të vazhdueshme unë të dashuroj, je i imi. Të dua!”

Dalina Buzi: Për Megin kisha dyshime, Dean e kam gjuajtur ...