Revista Ora

Te gjitha lajmet nga vendi dhe rajoni.

Po shikohet si një gjë historike! Një grua me shami zgjidhet Presidente e shtetit me 60 milionë banorë

Samia Suluhu Hassan, e cila deri më tani ishte duke shërbyer si nënpresidente e Tanzanisë, të premten u betua në postin e presidentes së shtetit me rreth 60 milionë banorë që shtrihet në lindje të Afrikës. Ajo u bë presidente pas vdekjes së presidentit John Magufuli, i cili e mohonte Covidin.

John Magufuli dead: Samia Suluhu Hassan go be di first female president for  Tanzania - BBC News Pidgin

Në një deklaratë, Presidenca e Tanzanisë tha se presidentja e re do t’i drejtohet kombit pas betimit dhe gjithashtu do të mbajë një takim me kabinetin, shkruan Reuters.

Profili i presidentes së re po vlerësohet si kontrast i paraardhësit, politikan populist që njihej me nofkën “buldozeri” për shkak të mungesës së tolerancës ndaj atyre që shfaqnin pakënaqësi.

Hassan do të përballet me detyrën e “shërimit” të vendit të polarizuar nga presidenti i ndjerë dhe me ndërtimin e bazës së saj politike për të qeverisur në mënyrë efektive, thanë analistët.