Revista Ora

Te gjitha lajmet nga vendi dhe rajoni.

Pamje që të prekin shpirtin/ Gurët binin nga pallatet e rrugët u hapën më dysh nga tërmeti 6 ballë, njerëzit: Iki se po bie

Tërmeti i fortë në Greqi, kryesisht në zonën e Larisës ka bërë që njerëzit të dalin me nxitim në rrugët e qytetit.

Në pamjet e publikuara nga mediat greke, duket se kanë rënë gurë nga ndërtesat e disa prej apartamenteve por nuk ka p asur të lën duar.

Ndonëse banorët janë të shqetësuar, autoritetet kanë bërë thirrje që të mos kenë fr ikë pasi situata është nën kontroll. Pas tërmetit me magnitudë 6.2 që go diti Athinën dhe disa zona të Greqisë perëndimore, vijojnë pasgod itjet me madhësi më të lehta.

Mes njerëzve që janë tr embur përfshihen nxënësit në shkolla por edhe zonat e treta. Gazetari i Top Channel në Greqi, Artur Bibe bëri me dije se autoritetet kanë nxjerrë fortat e tyre në terren për të mbajtur nën kontroll situatën dhe për të qetësuar të gjithë njerëzit.