Revista Ora

Te gjitha lajmet nga vendi dhe rajoni.

Pamje që rrëqethin nga Greqia/ Në Athinë ka rënë shi sa për dy vite, uji po merr para çdo gjë

Shteti helen është përfshirë nga për mb ytjet katastrofike që nga mbrëmja e së shtunës ( 9 tetor).

Mediet greke njoftojnë se për 72 orë ka rënë shi aq sa bie në plotë 2 vite në Athinë. Nga pasditja e së enjtes 7/10 deri në pasditen e së dielës 10/10, reshjet që janë regjistruar në Zagora, Pelion, brenda 72 orëve, tejkalojnë 700 mm reshje shiu, pothuajse dyfishi i reshjeve vjetore të Athinës.

Si rrjedhojë nga reshjet e dendura janë shkaktuar probleme të mëdha në e Evia Veriore, e cila u prek nga zjarret katastrofike gjatë verës.

Si në Pelion ashtu edhe në Evian Veriore, fenomenet e këqija atmosferike paraqesin reshje intensive të dendura.

Në një prononcim për mediat, kryebashkiaku ka përshkruar situatën si dramatike. “Asgjë nuk ka mbetur në këmbë”, tha kryebashkiaku.

Rrugët kryesore janë kthyer në lumenj, përrenjtë kanë dalë nga shtrati duke shkaktuar përmbytjet më të mëdha, ndërsa plazhi i Achladi është shkatërruar krejtësisht.

Aktualisht situata paraqitet nën kontroll por edhe ditët në vijim parashikohen me mot të paqëndrueshëm.

Përmbytjet katastrofike, për 72 orë ra shi në Athinë sa për 2 vite - StraTirana