Revista Ora

Te gjitha lajmet nga vendi dhe rajoni.

O Zot është fëmijë si drita! Njihuni me të voglin shqiptar që po ruan traditën: Punon shumë që 11 vjeç

Disa muaj pas ndarjes nga jeta të gurëgdhendësit të njohur gjirokastrit Muhedin Makrit, djali dhe nipi i tij po mbajnë gjallë punën dhe kujtimet që ai la pas.

Gjirokastër/ Ndahet nga jeta mjeshtri i gurgdhendjes Muhedin Makri

I biri shprehet se mjeshtri e ka inkurajuar gjithmonë ta bënte këtë punë ndërsa tregon se tashmë këtë zanat po e trashëgon tek Eltoni, vetëm 11 vjeç.

Eltoni është vetëm 11 vjeç dhe prej vitesh ai qëndronte në punishten e gjyshit të tij të ndjerë, mjeshtrit Muhedin Makri për të mësuar zanatin e gurëgdhendjes.

Muhedin-Makri-600x349 -

Ermal Makri pohon se ky zanat është sa i vështirë aq edhe i bukur.

”Unë jam krenar për zanatin që më ka lënë babai, dhe kam dëshirë që ta vazhdoj si zanat. Është një zanat që mua më bën të ndihem krenar, dhe dua të vazhdoj në gjurmët e babait tim.”

Çekicin me të cilin janë gdhendur qindra e mijëra gurë tani e ka në dorë më i riu i familjes.

”Djali që kur ishte i vogël kishte qejf të rrinte pranë gjyshit. Gjyshi e mësonte, e përkëdhelte, kishte dashuri për nipin e tij. I jepte çekiçin, daltën, dhe e mësonte. Djali kur ishte i vogël ishte kureshtar.”

muhedin makri - Shqiptarja.com