Revista Ora

Te gjitha lajmet nga vendi dhe rajoni.

Njihet si “bima e rinisë” dhe rigjeneron lëkurën, njihuni me vetitë e shkëlqyera që ka hithra në trupin tonë

Në mjekësinë popullore, është i famshëm për aftësinë e tij për të trajtuar problemet e frymëmarrjes si: Pneumonia, dhimbje në fyt, astma, alergji. Lufton gjithashtu hiperplazinë prostatike.

Çfarë bime është kjo? Po flasim për hithrin. Një bimë me pasuri të madhe medicinale. Meshkujt duhet të dinë se hithra parandalon kancerin e organeve.

Gjithashtu hithra është e shkëlqyeshme për:

Lëkurë- Kjo për shkak se ka veti antibakteriale, ushqyese, pastruese dhe stimuluese. Hithra gjithashtu ndihmon në prodhimin e kolagjenit, i cili është i shkëlqyeshëm për lëkurën e shëndetshme.

Veshka- Meqenëse hithra është një diuretik i shkëlqyeshëm, ndihmon në detoksifikimin e veshkave. Shumë njerëz pinë edhe çaj hithre për të shmangur gurët në veshka.

Flokët- Bima ndihmon në luftimin e humbjes së flokëve, eliminon zbokthin dhe i bën flokët më të ndritshëm dhe më të fortë.

Problemet me qarkullimin e gjakut- Ndihmon për të kontrolluar kolesterolin e keq, pasi është i pasur me klorofil, i cili është shumë i mirë për sistemin e qarkullimit të gjakut.

Diabeti- Hithra gjithashtu ul nivelin e sheqerit në gjak. Jo vetëm kaq, ajo ka shumë përdorime të tjera. Për shembull, eliminon viruset dhe infeksionet bakteriale. Ndihmon në forcimin e sistemit imunitar dhe luftimin e anemisë, lodhjes dhe efekteve të tjera të stresit.

Ekzistojnë disa lloje të hithrave dhe të gjitha ato janë medicinale. Bima është e lehtë për tu gjetur në oborret dhe vendet e lira. Sidoqoftë, trajtimi i tij kërkon kujdes, pasi kontakti me lëkurën mund të shkaktojë një reaksion alergjik.

Pra, është ideale të blini një paketë me gjethe të thata të hithrës në dyqanet e çajit ose produktet natyrale, sepse në këtë gjendje nuk ka më rrezik për acarim të lëkurës.