Revista Ora

Te gjitha lajmet nga vendi dhe rajoni.

Në Shqipëri po kërkohet të hiqet fjala nënë dhe baba/ Reagon deputeti: Mjaft më s’na sjell lejleku, djali im do të thotë nëna dhe babai!

Kërkesa e organizatës L GB TI, e cila kërkon që të hiqen emrat NËNË dhe BABA dhe të zëvendësohen me emërtimet “prind që lind nr.1” dhe “prind nr.2”, ka ngjallur deba te të forta në opinionin publik.

MP Andi Përmeti recounts the horror he went through after being infected  with Covid: If I had been treated in Albania, we would not have been able  to do this interview. Here

Deputeti i Kuvendit, Andi Përmeti, ka reaguar ashpër në lidhje me këtë kërkesë, duke e cilësuar të tepërt, ndërkohë që thotë se kjo kauzë kërkon që të po shtërojë familjen e shqiptarëve.

Ai sshprehet se askush nuk mund t’ia ndalojë djalit të tij të mos i thërrasë “nënë”, nënës së tij dhe baba atij.

Postimi i plotë: Per konceptin Nënë dhe konceptin Baba!

Gjate jetes sime jam ndeshur shpesh me debate, nga me te ndryshmet, debate juridike, debate politike, debate sporti, debate morali por ku rre me pare nuk kisha ndeshur nje debat kaq te pe shtire, den igrues, te tu rp shme dhe kobsjelles sesa debati i diteve te fundit per te v ra re fjalen nene dhe baba.

Ata kane nene e baba. Ata kane familje dhe padiskutim kane te drejte te krijojne familjen e tyre, si ata e mendojne, si ata e ndjejne por pa u lejuar per asnje cast te nderhyjne dhunshem ne familjen time, ne familjen e cdo shqiptari.

Nuk ka per te guxuar kush te detyroje djalin tim mos i therrase nene, nenes se tij dhe mua, baba. Kjo tejkalon cdo kauze. Kjo ka te beje me vet themelin e jetes, mbi ate qe ne jemi krijuar dhe rritur. Kjo eshte nje kauze ku ne si shoqeri duhet te jemi qartazi te p rere per te mos lejuar askend te nderhyje dhunshem ne familjet tone. Kjo eshte nje kauze ku ne qartazi duhet te distancohemi nga gjithkush qe kerkon te denigroje, poshteroje dhe shkaterroje familjet tone. Kjo eshte e teper. Mjaf me.

Deputeti Andi Përmeti në gjendje të rëndë pas infektimit me COVID, shtrohet  në një spital në Turqi | Euronews Albania