Revista Ora

Te gjitha lajmet nga vendi dhe rajoni.

Në këtë vend nuk i duan fare emigrantët/ Nuk duan t’ia dinë do bëjnë çdo gjë për t’u larguar

Autoritetet në Lituani kanë thënë se rojet e tyre kufitare janë urdhëruar që të kthejnë migrantët, të cilët tentojnë të hyjnë ilegalisht në këtë shtet, ndërkohë që vazhdon kriza në pikën kufitare me Bjellorusinë.

Emigrantët/ Lituania miraton "përdorimin e forc� - Syri | Lajmi i fundit

Ministria e Brendshme në këtë vend ka thënë më 3 gusht se “përdorimi i fo rcës varet nga shkaqet”, mirëpo rojet janë të autorizuara nëse ka nevojë.

Zyrtarë lokalë dhe ata evropianë kanë fajësuar Alyaksandr Lukashenkan për kalimet kufitare të migrantëve, kryesisht irakianë nga kufiri me Bjellorusinë, raporton Rel.

Njoftimi i autoriteteve nga Lituania ka ardhur një vit pasi një rekord prej 287 migrantësh kanë kaluar nga Bjellorusia në këtë shtet.

Emigrantët / Lituania do të ndërtojë mur me Bjellorusinë, Lukashenko tallet  - Bota