Revista Ora

Te gjitha lajmet nga vendi dhe rajoni.

Ndezi zjarr për të pastruar tokën por i merr flakë banesa, vd es i moshuari në Mat

Një ngjarje rë ndë është shënuar së fundmi në Mat. Një 79-vjeçar ka gjetur vde kjen, pas tentativës për të shuar fla.kët që kishin pushtuar shtëpinë e tij.

I moshuari është asfiksuar ndërsa policia njofton se zjarri ishte vendosur nga vetë ai për pastrimin e tokës, por situata i kishte dalë nga duart. Grupi hetimor ndodhet në vendngjarje dhe po hetojnë për zbardhjen e plotë të rrethanave të ngjarjes.

Njoftimi i policisë:

Në fshatin Bujkë, Bashkia Mat, shtetasi H. K., rreth 79 vjeç , banues në qytetin e Burrelit, dyshohet se ka ndezur një zj.arr për pastrimin e tokës së tij në fshat dhe si pasojë e përmasave të mëdha të zjarrit, është dj.egur edhe banesa e pa banueshme e tij, ndërsa shtetasi H. K., në përpjekje për të shuar zja.rrin dyshohet se është asfiksuar nga tymi dhe për pasojë ka humbur je tën.

Grupi hetimor ndodhet në vendngjarje dhe po hetojnë për zbardhjen e plotë të rrethanave të ngjarjes.

Drejtoria Vendore e Policisë Dibër, apelon për të gjithë banorët e qarkut që në asnjë rast të mos kryejnë pastrime me anë të dje.gies, duke rre.zikuar je tën dhe pronën e tyre dhe të banorëve përrreth. Pol icia fton qytetarët që të njoftojnë në numrin 112 apo në Komisariatin Dixhital për çdo rast të zja.rrvënies duke ju garantuar anonimat të plotë dhe reagim të shpejtë e të paanshëm.