Revista Ora

Te gjitha lajmet nga vendi dhe rajoni.

Ministri turk i mbrojtjes nuk kursehet: Grekët s’kanë për të ngrënë e pirë, por shkojnë e blejnë avionë

Tensionet mes Turqisë dhe Greqisë vijojnë, edhe pse jo në të njëjtin nivel si në muajin tetor që ishte kulmi,për shkak të konfliktit për kufirin detar.

Ministri turk i Mbrojtjes: Nga fillimi i vitit janë neutralizuar 1.900  terroristë

Sot ministri turk i Mbrojtjes Hulusi Akar bëri disa deklarata, që Athina i cilësoi si p rov okuese. Ai tha se pavarësisht nga gjendja e saj e dobët ekonomike, Greqia po ar matoset, por shtoi se avionët dhe anijet që merr nuk janë të mjaftueshme për t’u përballur me Turqinë.

“Pavarësisht nga problemet e saj, edhe pse nuk ka për të ngrënë, pirë, veshur, pavarësisht nga ulja e pagave dhe kostoja e jetesës së popullit grek, ata janë kënaqur në një mënyrë të furishme me arm at imit. Blini sa më shumë anije, aeroplanë dhe nëndetëse, ato nuk mjaftojnë. Nuk janë të mjaftueshme. Çfarëdo që të ndodhë me popullin e dashur grek, do të ndodhë.

Arbresh info