Revista Ora

Te gjitha lajmet nga vendi dhe rajoni.

Ministri turk i hipën avionit dhe i dërgon mesazh Greqisë dhe Francës: Ashtu si erdhët ashtu do ikni!

Ministri turk i Mbrojtës Hulusi Akar dha një mesazh të fortë sot në ditën e nisjes së stërvitjes rutinë të forcave ajrore.

Siç raporton “Milliyet”, Akar hipi në njërin prej avionëve F-16 që ka flota ajrore turke duke dhënë një mesazh fo rce, ndërsa në zbritje tha se askush nuk do të lejohet të bëjë të fortin në Egje.

“Ata që vijnë nga mijëra kilometra larg këtu për t’u dukur sikur duan të vendosin paqen, ndërkohë që bëjnë të fortin nuk do të kenë asnjë shans. Siç erdhën ashtu edhe do të ikin”, tha ai.

Turqia dhe Greqia janë në nivelin më të ulët të raporteve mes tyre prej dekadash, madje sipas CNN këto dy vende mund të shkojnë në luf të për shkak të rivalitetit për kontrollin e pasurive të gazit në Egjeun Lindor.

Sëfundmi, Franca ka dërguar në Egjeun Lindor aero planmba jtësen “Charles de Gaulle” duke u radhitur në krah të Greqisë, ndërsa Turqia njoftoi se në zonën ku ndodhet anija Oruç Reis do të kryejë stërvitje me zjarr të vërtetë me flotën ruse.