Revista Ora

Te gjitha lajmet nga vendi dhe rajoni.

Merkel: Shtetet i kanë lehtësuar masat shumë shpejt! Jemi në fillim të pandemisë, jo në fund

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka thënë se disa shtete kanë shkuar shumë larg në lehtësimin e masave të koronavirusit dhe paralajmëroi se vendi është ende në fillimin e shpërthimit të tij, jo në fund.

Duke folur në parlament të enjten, ajo u tha ministrave se “ne nuk mund të kthehemi në jetë ashtu siç ishte para koronavirusit” dhe paralajmëroi se vendi do të duhet të jetojë me virusin për një kohë të gjatë.

Ne do jemi për një kohë të gjatë kështu. Ne nuk duhet të humbasim energji para se të arrijmë në fund. Do të ishte një turp i tmerrshëm nëse shpresa jonë na ndëshkon.
Merkel foli ndërsa numri i vdekjeve të koronavirusit në Gjermani kaloi shifrën 5000 pasi vdiqën 215 njerëz më shumë, duke e çuar numrin e vdekjeve në total nga 4879 në 5094.

Infeksionet e reja gjithashtu u rritën me 2352, duke e çuar totalin e të infektuarve nga 145.964 në 148.046.

Gjithsej infeksioni i përditshëm i Gjermanisë ka mbetur kryesisht i sheshtë këtë javë, madje ndërsa vendi fillon rihapjen e dyqaneve jo thelbësore dhe hapësirave publike ndërsa përpiqet të lehtësohet nga mbyllja e rreptë.

Ndërsa ministri i shëndetësisë i vendit Jens Spahn ka deklaruar se koronavirusi është ‘nën kontroll’, Merkel ka paralajmëruar më parë se shifrat e infeksionit duhet të shikohen nga afër gjatë javëve të ardhshme.

Nëse bëhet e dukshme se virusi po përhapet me shpejtësi përsëri, atëherë masat e bllokimit duhet të kthehen, paralajmëroi ajo.

Në përpjekje për t’i mbajtur numrat e sheshtë, qytetet e mëdha duke përfshirë Berlinin kanë vendosur që do të jetë e detyrueshme të përdoren maska në transportin publik.

Qeveria lokale e Berlinit vendosi të martën që banorët e Berlinit do të duhet të vendosin maska për fytyrën nga 27 prilli në transportin publik. Mediat lokale gjithashtu kanë thënë se Senati do të rekomandojë me forcë të përdoren maska kur edhe në dyqane, por nuk do të jetë detyrim.

Burimi: Daily Mail | Përktheu dhe Përshtati: JOQ Albania

Leave a Reply