Revista Ora

Te gjitha lajmet nga vendi dhe rajoni.

Mbajti vajzën e pajetë 15 muaj në shtëpi, fle fqinja e familjes Josifi: Era e atyre pusht oi gjithë pallatin

Një ngajrje e rëndë tronditi kryeqytetin mbrëmjen e djeshme në zonën e Kombinatit, ku nënë e bijë të identifikuara si Zhaneta dhe Anisa Josifi, u gjetën të vde kura brenda banesës së tyre.

Ato zgjodhën t’i jepnin fund jetës me shpresën se do të ringjalleshin sërish. Një fqinje e familjes i përshkroi ato si gra të mira dhe të sjellshme, por që nuk e kishte ditur se i përkisnin sektit të “Dëshmitarëve të Jehovait”. Ajo u shpreh e tronditur për aktin ekstrem të nënë e bijë, të cilat i dhanë fund jetës duke shpresuar se do të ringjalleshin sërish.

Ajo shtoi se në momentin kur policia hapi derën e shtëpisë, aroma e kuf omave u shpërnda menjëherë në të gjithë pallatin.

Ajo deklaroi:

U shokova kur mora vesh për sektin fetar që merreshin. I mendoja vajza me shkollë të lartë, nëna ishte një grua shumë e mirë, e ardhur nga Përmeti, e respektueshme dhe e urtë, engjëllore, dy femra engjëllore. Jam e shokuar. Në momentin që është hapur dera, kemi zbritur poshtë nga kureshtja, sepse nuk morëm vesh deri në momentin që doli pol icia. Kur erdhi po licia dhe hyri brenda era u ngjit deri lart, era e dekompo zimit të ku fomave. Unë jam tmerruar më ka ardhur shumë keq.