Revista Ora

Te gjitha lajmet nga vendi dhe rajoni.

Kurti i tregon vendin Serbisë/ Nuk firmos pa u shkruar në dokument ”Republika e Kosovës”

Duket se Samiti i liderëve të Ballkanit Perëndimor në Tiranë, ka përfunduar sot pa një deklaratë të përbashkët.

Albin Kurti elected premier of Kosovo for 2nd time

Kështu sipas raportimeve të mediumit serb Tanjug, ku thotë se deklarata nuk u miratua meqë, Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, kërkoi në momentin e fundit, që në dokument të shkruhej ‘’Republika e Kosovës’’.

Ndërsa thirret në burime të saj, Tanjug tutje thotë se ajo deklaratë është harmonizuar për ditë me radhë, por miratimi i saj u br aktis sot.

Ndërkohë Kryeministrja serbe Ana Bërnabiq tha sot se Samiti i Ballkanit Perëndimor ishte më i vështirë nga sa priste dhe se më shumë arsye u transferuan në fushën e politikës sesa diskutuan tema ekonomike.

Kurti: We'll Stop Presidents Running Kosovo-Serbia Talks | Balkan Insight