Revista Ora

Te gjitha lajmet nga vendi dhe rajoni.

Izraeli tregon forcën, su lmon me raketa Hamasin në Rripin e Gazës

Izraeli ka kryer su lme në disa vende në Rripin e Gazës, si kundërpërgjigje ndaj një sulmi me ra ketë nga territori palestinez.

Ende nuk ka raportime për të pla gosur nga këto su lme. Ndonëse disa grupe militante operojnë në enklavën palestineze, Izraeli bën përgjegjës Lëvizjen Hamas, e cila kontrollon Gazën për sulmet me raketa të kryera nga territori i tyre.

Lëvizja Hamas konsiderohet organizatë te rroriste nga Izraeli, Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian.

Ushtria izraelite përmes një njoftimi për media tha se aeroplanët lu ftarakë dhe helikopterët, kanë su lmuar me raketa dy vende ku prodhohet municioni. Po ashtu, është su lmuar infrastrukturë nëntokësore si dhe një kompleks ku trajnohen forcat e Hamasit.

Të shtunën, një raketë e lëshuar nga Gaza goditi qytetin Ashkelon të Izraelit, njoftoi Ushtria izraelite. Autoritetet izraelite thanë se nga ky su lm me raketë pati dëme materiale, por nuk pati të lë nduar në njerëz.

Top Channel