Revista Ora

Te gjitha lajmet nga vendi dhe rajoni.

Flet sizmologu Ormeni për tërmetin e sotëm: Është një zone sizmike e njohur

Mëngjesin e kësaj të mërkure shqiptarët u zgjuan nga lëkundje tërmeti.

termet – Lapsi.al

Gazetarët e grupit mediatik “Fjala” kontaktuan sizmologun e njohur Prof.Dr. Rrapo Ormeni për më shumë detaje.

Sizmologun Ormeni sqaroi se tërmeti ra në jug të Bilishtit me magnitudë 3.7 me intensitet 4 ballë dhe thellësi 7 kilometra.

Tërmet i fuqishëm në Gjirokastër, panik te njerëzit

Gjithashtu, sizmologu Ormeni sqaron se në Korçë kanë rënë një seri tërmetesh prej një viti, por që magnituda më e madhe ka qenë goditja kryesore me 1 qershore 2019 me magnitudë 5.3 Rihter.

Profesor Ormeni sqaron se zona Korçë-Ohër është një zone sizmike e njohur ku herë pas here dekadat e fundit janë gjeneruar tërmete të këtej niveli
“Mëngjesin e sotëm në Korçë u ndjenë lëkundje tërmeti me magnitudë 3.7 me intensitet 4 ballë në jug të Bilishtit. Thellësia ishte 7 kilometra.

Seismologist Ormeni: They are aftershocks of Nov 26 earthquake, no ...

Ka një seri tërmetesh në Korçë prej një viti, por që magnituda më e madhe ka qenë goditja kryesore me 1 qershor 2019 me magnitudë 5.3 Rihter.

Goditjet e tjera kane qenë me magnituda më të vogla. Dihet se zona Korçë-Ohër është një zone sizmike e njohur ku herë pas here dekadat e fundit janë gjeneruar tërmete të këtej niveli” tha ndër të tjera sizmologun Rrapo Ormeni për Fjala.al.

Të mos krijohet panik", Ormeni reagon pas tërmetit të radhës ...