Revista Ora

Te gjitha lajmet nga vendi dhe rajoni.

Dy shqiptarë heronj të ditës në Zvicër

Punëtorët shqiptarë nga Zvicra, Zemri Adili (35) dhe Zef Dushi (59), herët në mëngjes para se të fillonin punën, kanë dashur vetëm të blejnë disa simite në shitoren Volg në Recherswil. Papritmas, nga shitorja vrapon një hajn (32). Punëtorët shqiptarë nuk hezitojnë as për një sekondë dhe fillojnë ta ndjekin. Me sukses! Sikur të mos kishte ndodhur asgjë.

Zemri Adili (35) dhe Zef Dushi (59) kanë vazhduar të punojnë në kantierin e ndërtimit në Recherswil SO. Punëtorët shqiptarë të ndërtimit, e kapën një hajn (32) në shitoren Volg! “Jemi pak krenarë”, thotë Zemriu për “Blick”. Dhe: “Nuk kishim frikë”. Punonjësa e Volg, u befasua nga hajni të shtunën e kaluar menjëherë pas orës 6 të mëngjesit.

Sipas policisë, ai kishte rrëmbyer një stendë të shitjes dhe ka dashur ta sulmonte gruan. Isshtë një kuti në të cilën janë ekspozuar shumë gjëra, siç shkruan “Blick”, transmeton Shtegu.com. “Për fat të mirë”, vazhdoi policia, dy persona e shpëtuan. Bëhet fjalë për Zemriun dhe Zefin, të cilët sapo kishin parkuar te shitorja Volg. “Donim të blenim disa simite për sillë, para se t`ia fillojmë punën”, thotë Adili.

“Atëherë pamë një person të maskuar duke dalë nga dera, i veshur me helmetë. Dhe brenda një grua po bërtiste». Ata nuk e dinin se çfarë kishte ndodhur. “Por, ishim të vetëdijshëm se ai duhet ndaluar”. Por ky veprim nuk ishte edhe aq i lehtë. “Qysh te dera dashta ta ndaloj, por ai u çlirua disi “, thotë Zemriu. Ai fillon ndjekjen me kolegun e tij. “Pas rreth 50 metrash, unë arrita ta kap përsëri dhe ta shtrij përtokë”, vazhdon ai. Zefi e ndihmonte që ta mbajë poshtë. Nuk ishte e lehtë sepse hajni ishte i fortë. Ai po u rezistonte punëtorëve shqiptarë.

Mirëpo, gradualisht po dorëzohej duke i lutur që ta lironin: “Ju lutem më lironi të shkoj”. Megjithatë, punëtorët shqiptarë mbetën të ashpër dhe e pyesin atë se çfarë ka dashur në shitore. Por, ai nuk tregonte. Kështu që Zemriu dhe Zefi e mbajnë hajnin derisa erdhi policia. “Ata erdhën pas rreth dhjetë minutash”, thotë Zemriu. “Dhe ia vendosën prangat”. Në një foto ai mund të shihet hajni i fiksuar në një kontejner, me një cigare në dorë. Prokurorët kanë kërkuar paraburgimin e tij.

“E kemi hapur një hetim penal kundër 32-vjeçarit zviceran për përpjekje të grabitjes dhe kërkuam paraburgim në lidhje me këtë”, thotë Andrea Thomann nga zyra e prokurorit publik në Solothurn. I akuzuari nuk ishte i armatosur dhe nuk ishte në gjendje të vidhte asgjë nga biznesi. “Skena e saktë e krimit dhe motivi janë objekt i hetimeve në vazhdim”.

Por, si është gjendja e punonjëses së Volg? « Sipas rrethanave”, thotë një zëdhënëse e Volg dhe shton: “Duam t`i falënderojmë të dy punëtorët për ndërhyrjen e tyre të guximshme”. Zemri Adili dhe Zef Dushi tashmë janë «shpërblyer» për guximin e tyre: “Na i dhanë katër simite për sillë. Nuk kishim nevojë për më tepër»./lajmpress