Revista Ora

Te gjitha lajmet nga vendi dhe rajoni.

Dukej si “çun” kur ishte e vogel, por sot eshte Shqiptarja me e njohur ne bote, e gjeni dot

Prindërit e saj, të cilët janë shqiptarë nga Kosovës, kishin lënë Prishtinën në vitet e 90ta. Behet fjale per kengetaren Dua Lipa. Dua është një këngëtare, kompozitore, modele me prejardhje shqiptare qe kendon ne gjuhen angleze. Albumi i saj debutues është planifikuar qe të dalë në qërshor të vitit 2017. Kur Dua ishte 13 vjecare ajo u zhvendos me familjen e saj në Kosovë gjate kohës kur shteti shpalli pavarësinë nga Serbia, mirëpo në moshën 15 vjeçare ajo u kthye sërish në Londër e vetme sepse deshironte ta realizojë deshiren e saj te flaktë mbi muzikën gjerësisht të ndërtojë një karrierë në muzikë.

Ajo ndoqi mësimet në drejtimin e arteve performuese pranë shkollës dhe teatrit “Sylvia Young”. Ajo gjithashtu modeloi qe nga mosha 16 vjeçare. Babai i saj, Dukagjin Lipa, ishte dikur një muzikant rok i cili bënte pjesë në rok-grupin shqiptar “ODA”. Kështu Dua u rrit pranë muzikës.

Në moshën 14 vjecare ajo filloi të merret me kompozime.Kështu dukej Dua Lipa kur ishte e vogël. Këngëtarja e njohur, Dua Lipa, ka publikuar një fotografitë sajën kur ishte e vogël, dhe te jemi të sinqert nëse ajo nuk do e shkruante emrin e saj as ne nuk do e njihnim që ishte vërtet ajo.

Këtë fotografi ajo e publikoi në rrjetin social Instagram.

Dua Lipa aty e etiketoi edhe nënën e saj Anesa Lipa, ku iu drejtuar me fjalët “djali i vogël i nënës”.

Leave a Reply