Revista Ora

Te gjitha lajmet nga vendi dhe rajoni.

Albin Kurti në probleme të mëdha? Ja përse nuk po lejohet të garojë si deputet për zgjedhjet në Kosovë

Albin Kurtit nuk do t’i lejohet të garojë në zgjedhje për shkak të problemeve me lig jin.

Kosovo's highest court rules new government can be formed without snap  elections

Përveç kreut të LVV, Albin Kurti, bëhet me dije se në mesin e 47 kandidatëve për deputet që kanë d ënim e me vendim të formës së prerë janë edhe Albulena Haxhiu dhe Labinot Ademi. 10 të tjerë janë nga Nisma Socialdemokrate.

Qytetarët e Kosovës do të duhet të dalin në zgjedhje për herë të dytë brenda një viti e gjysmë. Kështu ka urdhëruar Gjykata Kushtetuese më 22 dhjetor përmes një aktgjykimi. Kjo gjykatë kishte gjetur parregullsi në votimin e Qeverisë së udhëhequr nga Avdullah Hoti, i cili e mori detyrën e kryeministrit në qershor.

Ndërkohë së fundmi Kurti kishte bërë zyrtare edhe faktin që ai dhe Vjosa Osmani do garonin në një listë.

Kosovo 'enslaved from within' by corruption, says incoming PM | Financial  Times