Revista Ora

Te gjitha lajmet nga vendi dhe rajoni.

Mos nis Luf ta pasi Franca mbrojti Greqinë/ Erdogan lëshon gojën për Presidentin Macron: Ai i paafti do e shikojë…

Presidenti i Turqisë Rexhep Tajip Erdogan duke folur në lidhje me Emmanuel Macron, deklaroi se Franca po drejtohet nga një president “i paaftë”.

Turkey News: President Erdogan Strategy for Regional Power - Bloomberg

Javët e fundit dy presidentët kanë shkëmbyer fyerje me njëri-tjetrin pasi kanë mosmarrëveshje për një sërë çështjesh, duke filluar nga Libia dhe pjesë të Lindjes së Mesme deri në mosmarrëveshjen detare të Turqisë me Greqinë.

Macron shkaktoi zemërim në Ankara javën e kaluar kur kritikoi mënyrën sesi Turqia po qeveriset nga Erdogani, duke thënë se ky vend “meritonte diçka tjetër”.

Bashkimi Evropian do të diskutojë javën e ardhshme për mundësinë e sanksioneve ndaj Turqisë, pas dërgimit të anijeve të saj në ujërat mesdhetare për të kërkuar naftë dhe gaz.

Kujtojmë se mosmarrëveshjet mes Turqisë dhe Francës u përshkallëzuan më shumë, pasi Franca muajin e kaluar dërgoi anije detare në Mesdheun lindor për të ndihmuar anijet lu¨f tar ake greke.

For insulting Erdogan, over 3,800 sentenced to prison in Turkey in 2019:  Report | Al Arabiya English