Revista Ora

Te gjitha lajmet nga vendi dhe rajoni.

Gjyshja më tha: “Dale ta tregoj si hiqen Variçet” Arsyeja më habiti, do më falenderoni!

Sipas studimeve, afërsisht 25% e të rriturve preken nga venat me variçe. Këto venat e fryra, me ngjyrë vjollcë ose blu, mund të jenë rezultat i qëndrimit të zgjatur ulur, shta.tzënisë, çekuilibrit hormonal, peshës së tepërt, mangësive ushqyese ose faktorëve gjenetikë.

Është e rëndësishme të adresoni madje edhe sim.ptomat më të vogla të venave me variçe përpara se ato të shoqërohen me dh.imbje, rë.ndim dhe kr.uajtje. Disa nga përbërësit që mund të gjenden lehtësisht në kuzhinën tuaj mund të bëhen mjete të shkëlqyera për for.cimin e mureve të enëve të gja.kut dhe përmirësimin e qarkullimit të gj.akut.

Ne do ju paraqesim 8 metodat e thjeshta të gjysheve tona por efektive për të trajtuar dhe parandaluar përparimin e venave me variçe.

Uthull molle
Falë vetive anti-infla.matore, uthulla e mollës është një trajtim i shkëlqyeshëm për venat me variçe. Ndihmon për të ulur ën.jtjen dhe përmirëson rrjedhën e gja.kut.

Zhytni një top pambuku ose një copë në uthull molle të holluar me një sasi të barabartë uji.

Vendoseni sipër venave të prekura dhe lëreni për 20 deri në 30 minuta.
Shpërlajeni me ujë.

Përsëriteni procedurën dy herë në ditë.

Ju gjithashtu mund të aplikoni uthull molle në lëkurën tuaj dhe të masazhoni butësisht zonën. Bëni këtë çdo ditë para se të shkoni në shtrat dhe përsëri në mëngjes, derisa të shihni rezultate pozitive. Thjesht shmangni përdorimin presionit të tepërt gjatë masazhimit të zonave.

Hudhër, lëng portokalli dhe vaji ulliri
Hudhra përmban një përbërës të quajtur allicin i cili ndihmon në parandalimin e infla.macionit të enëve të gja.kut. Përdoret gjithashtu për të larguar tok.sinat e dë.mshme nga trupi juaj dhe për të përmirësuar gjendjen e përgjithshme shëndetësore.

Hudhra funksionon mrekulli në kombinim me lëngun e portokallit dhe vajin e ullirit.

Sht.ypni 6 thelbinjë hudhër dhe i përzieni me lëngun e shtrydhur të 3 portokalleve.

Shtoni 2 lugë gjelle vaj ulliri.

Lëreni të qetësohet për rreth 12 orë para se ta përdorni.

Aplikoni përzierjen në venat tuaja për rreth 15 minuta në lëvizje rrethore derisa të përthithet plotësisht nga lëkura juaj.

Përsëriteni këtë në baza ditore.

Ju gjithashtu mund ta mbështillni zonën me një copë dhe ta lini atë për 15 minuta për të zvogëluar madhësinë e venave. Gjithashtu rekomandohet të përfshini rregullisht hudhra në dietën tuaj.

Majdanoz
Ky është një nga produktet natyrore më të dobishme për trajtimin e venave me variçe. Majdanozi është i pasur me vitaminë C që ndihmon në rivendosjen dhe forcimin e kapilarëve, duke zvogëluar kështu dh.imbjen dhe sikletin e shkaktuar nga venat me variçe.

Pritini një grusht majdanoz dhe vendoseni në një filxhan me ujë.

Vlojeni për 5 deri në 7 minuta dhe lëreni të ftohet.

Shtoni pak vaj esencial në të.

Zhyt një top pambuku në të dhe aplikojeni atë mbi zonat e prekura.

Bëni këtë dy herë në ditë derisa të mos i shihni më ato linja blu dhe të kuqe në këmbë.

Mundohuni ta bëni zakon të shtoni majdanoz në vaktin tuaj për të forcuar sistemin tuaj imunitar.

Lajthitë
Lajthia mund të jetë një nga alternativat më të mira për trajtimin e çrregullimeve të ndryshme të lëkurës, përfshirë venat e fryra. Përmban tanina dhe vajra të avullueshëm që ndihmojnë në rivendosjen e strukturës së venave.

Merrni një copë leckë ose një top pambuku dhe zhyteni në lajthi.

Vendoseni atë në zonën e prekur për 10 deri në 15 minuta.

Përsëriteni këtë 2 ose 3 herë në ditë për një muaj derisa të vini re rezultate pozitive.

Lakra jeshile
Gjethet e lakrës janë një burim i mrekullueshëm për vitamina, fibra, magnez, kalcium dhe kalium që janë shumë të dobishëm për shëndetin tuaj. Këto përbërës shumë ushqyes gjithashtu mund të zvogëlojnë ënj.tjen e venave.

Pritini gjethet e lakrës dhe i grini në një blender. Shtoni pak ujë për të bërë një paste të imët. Aplikoni pastën në zonat e fryra. Mbuloni ato pjesë me një leckë pambuku dhe lërini për 2 orë. Lani ato me ujë. Përsëriteni procesin për një muaj.

Xhenxhefil
Xhenxhefili është një tjetër agjent i mahnitshëm për trajtimin e venave me variçe. Për shkak të natyrës së tij antioksiduese, ndihmon për të minimizuar rre.zikun e shfaqjes së venave me variçe. Xhenxhefili gjithashtu shpërndan proteinën e gja.kut të quajtur fibrinë dhe përmirëson qarkullimin.

Pirja e çajit të xhenxhefilit në baza të shpeshta mund të kontribuojë ndjeshëm në sh.ërimin e shpejtë të venave tuaja.

Pritini copa të xhenxhefilit të freskët. Shtojini ato në një gotë me ujë të valë. Lëreni të ziejë për 10 minuta. Kullojeni ujin dhe shtoni pak mjaltë në të. Shijoni çajin tuaj 2-3 herë në ditë.

Vaj ulliri dhe vitaminë E
Përdorimi i kombinuar i këtyre përbërësve do të sigurojë lehtësim nga ndjenjat e peshës dhe do ta bëjë lëkurën tuaj të butë dhe elastike.

Përzieni përmasa të barabarta të vajit të ullirit dhe vitaminës E. Ngrohni përzierjen. Aplikojeni atë mbi lëkurë dhe masazhoni për disa minuta. Përsëriteni këtë një herë ose dy herë në ditë për rreth 2 muaj.

Ndryshe, mund të përzieni 2 lugë vaj ulliri me 4-5 pika vaj qiparisi. Përziejeni mirë dhe masazhoni këmbët me të. Do të shihni rezultate brenda një deri në 2 javë.

Aloe Vera, karrota dhe uthull molle
Aloe Vera njihet për vetitë e saj ushqyese dhe cilësitë anti-infla.matore. Përzierja e Aloe Vera me karrota dhe uthull molle është ndoshta një nga ilaçet natyrale më të efektshme shtëpiake për të tkurrur venat e fry.ra dhe për të lehtësuar dh.imbjet. Do t’ju duhen 3 gjethe Aloe Vera, një karotë dhe 1/2 filxhan uthull molle.

Për të filluar, nxirrni xhelin nga gjethet e Aloe Vera. Vendoseni karroten në një blender ose një procesor ushqimi dhe përzieni atë me xhel Aloe Vera. Shtoni gjysmë gote uthull molle për ta bërë një paste të butë, homogjene. Aplikoni pastën mbi zona me vena, lëreni atë për 30 minuta dhe lajeni.

Këshillohet gjithashtu ta aplikoni para se të shkoni në shtrat dhe ta lini atë gjatë natës për të marrë efektin e dëshiruar.

Shpëlajeni atë me ujë të ftohtë të nesërmen në mëngjes./Super Shëndeti