Revista Ora

Te gjitha lajmet nga vendi dhe rajoni.

Edhe në Itali rikthehen momentet e trishta/ Vetëm dje më shumë se 8 mijë raste të reja me Covid-19, flet kryeministri: Do të…

Teksa në Itali numri i infektimeve me Covid-19, kryeministri Giuseppe Conte paralajmëron për vendosjen e një shtetrre thimi në vend, i cli mund të nisë që prej orës 22:00.

Giuseppe Conte is Italy's new prime minister | Cosmopolis

Pavarësisht masave të reja të vendosura nga qeveria e Romës, ditën e djeshme shteti apenin regjistroi 8804 infektime të reja, ndaj dhe mundësia për vendosjen e shtetrrethimit është potencial, raporton “Corriere”.

“Rrethrr ethimi është një gjë shumë e mundshme”, paralajmëron kryeministri italian.

Por Conte mohon edhe mundësinë edhe të një mbyllje 2-3 javëshe për t’i dhënë frymë Shërbimit Shëndetësor Kombëtar: “Një gjë që nuk ekziston. Duhet të presim dy ose tre javë për të kuptuar efektet e masave aktuale, përfshirë dhe maskën në ambjent të hapur“.